PortalViP
5 info@portalvip.pl 
URODA
OPINIE FINANSE CAFE NEWS


Wsokie kary dla BANKÓW

 

Amerykański Departament Sprawiedliwości wnioskuje o wysokie kwoty odszkodowań...

1Amerykański Departament Sprawiedliwości wnioskuje o ponad 5 mld dolarów kary od szwajcarskiego banku Credit Suisse. W zamian rząd USA ma zrezygnować z dalszego dochodzenia w sprawie sprzedaży toksycznych obligacji hipotecznych przed rokiem 2008. Jest to na razie nieoficjalna informacja podana przez agencję Reuters, która powołuje się na swoje anonimowe źródło. Faktyczna wysokość kary jest przedmiotem negocjacji pomiędzy amerykańskim rządem a szwajcarskim bankiem. Analitycy spodziewali się, że Credit Suisse zapłaci ok. 2 mld USD. Według Reutersa szwajcarski bank jest przekonany, że faktycznie zapłaci znacznie mniej niż żądają Amerykanie. Doszło do spotkania amerykańskiego prokuratora generalnego Loretta Lynch z prezesem Credit Suisse.
Amerykańskie banki zapłaciły łącznie 46 miliardów dolarów za sprzedaż „toksycznych papierów” w tym wypadku obligacji hipotecznych, które po pęknięciu bańki na rynku nieruchomości drastycznie straciły na wartości. W proceder były zaangażowane praktycznie wszystkie globalne banki inwestycyjne z Ameryki i Europy. Bankowcy uniknęli odpowiedzialności karnej płacąc jedynie grzywny, które przeważnie zaliczali w koszty działalności. Żaden z bankierów nie został skazany na karę więzienia.
1Po zakończeniu procesu wobec banków amerykańskich Departament Sprawiedliwości wziął na celownik instytucje finansowe z Europy. Od Deutsche Banku zażądano ponad 14 mld USD kary, mimo że niemiecki bank był znacznie mniej zaangażowany w proceder sprzedaży obligacji hipotecznych od swoich amerykańskich konkurentów. DB odmówił zapłacenia tak wysokiej grzywny. Sprawa nie została uregulowana do dziś, choć zarząd Deutsche Banku chciał ją załatwić przed wyborami w USA.

Instytucje finansowe prowadzące działalność gospodarcza na terenie RP też mają powody do obaw.. Nie tylko toksyczne obligacje oparte o przeterminowane kredyty hipoteczne ale również poliso lokaty, kredyty denominowane walutami obcymi a przede wszystkim opcje walutowe które mocno zachwiały kondycja finansową rodzimych producentów w niektórych przypadkach doprowadzając do bankructwa.
1Komisja Nadzoru Finansowego wprawdzie nie ma takich umocowań prawnych jak Amerykański Departament Sprawiedliwości, ale też nie determinuje swoich działań prawnych w tym kierunku…
Aby uzyskać zadośćuczynienie rodzimemu przedsiębiorcy pozostaje jedynie droga sądowa…pierwsze pozwy zaczynają wpływać do sądów.

M.P.
CAFE NEWS
URODA
OPINIE
FINANSE
FACEBOOKwww.marketingvip.pl